DJ – zawód czy sztuka?

DJ - zawód czy sztuka?

Odtwarzanie muzyki porywającej tłumy na imprezach masowych wydaje się być prostym zadaniem. Tymczasem nie sprowadza się ono jedynie do naciśnięcia przycisku PLAY na konsoli. Do bycia dobrym DJ’em potrzeba czegoś znacznie więcej niż tylko odpowiedniego sprzętu.

Zanim zaczniesz przygodę z muzyką

Od zera do bohatera, czyli wymarzona ścieżka kariery DJ’a, jaką lansuje się w mass mediach, jest niczym innym, jak wielkim uproszczeniem. W świecie muzycznym nie brakuje wielkich talentów, ale tak naprawdę wypływają one zazwyczaj po latach ciężkiej pracy. DJ, czyli Disc Jockey stoi przed niełatwym zadaniem zabawienia publiki swoim setem.

O ile samego miksowania – posiadając słuch muzyczny oraz wyczucie rytmu – można się nauczyć, o tyle znacznie trudniej zgromadzić dobry materiał do odtwarzania na wybraną okazję.

Ci, którzy zastanawiają się jak zostać DJ’em, muszą wiedzieć, że im więcej utworów przesłuchają, poznają ich historię, ich autorów tym lepiej. Poszerzając muzyczne horyzonty, można lepiej zacząć rozumieć muzykę, a co za tym idzie trafiać w gusta osób bawiących się na imprezie.

Początki w tej sztuce zwykle bywają podobne. Najpierw w warunkach domowych eksperymentuje się z utworami, by później zabawiać znajomych na imprezach okolicznościowych. Finalnie, kiedy wyrobi się już swoją markę, zdobędzie licencję DJ, można ruszać na podbój parkietów w klubach.

Realia pracy w zawodzie

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile zarabia DJ? Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, by oszacować jego dochody. Dlatego nie można od razu założyć, że podejmując ten zawód, znajdziemy się natychmiast na określonym pułapie zarobków.

Szansa zrobienia prawdziwej kariery jako DJ wymaga odpowiednich nakładów pracy oraz talentu. Zawód DJ’a to tak naprawdę stałe doskonalenie umiejętności, inwestycja w muzykę, materiały, sprzęt oraz wiele innych. Tylko dzięki odpowiedniemu nakładowi pracy zwiększamy szansę na to, że w przyszłości będziemy nadawać rytm zabawom na parkiecie w klubach i nie tylko.